Černošická společnost letopisecká

ČeSpoLet

Obraz našeho města, jeho dávná i novodobá historie, život zdejší komunity a paměť místa i jeho obyvatel, to vše v sobě pojí Černošická společnost letopisecká (ČeSpoLet).

Její vznik schválilo na svém zasedání v květnu 2015 černošické zastupitelstvo. Mezi členy ČeSpoLetu byli jmenováni: Vladimír Dousek, Renata Horešovská, Petr Kubín, Ivan Látal, Věra Lešetická, Jana Paďouková, Hubert Poul, Michaela Šlesingerová, Otakar Štanc a Simona Kysilková Šnajperková (předsedkyně).
Jednotliví letopisci jsou lidé rozličných zájmů i věkové kategorie, kteří mají společné, že jim není lhostejné místo, kde bydlí, jeho historie, významní obyvatelé, budovy a další zdejší fenomény.
ČeSpoLet se svojí činností připojuje k tradici podobných uskupení, která jsou živá v okolních obcích (Všenory, Řevnice, Radotín). Společnost spolupracuje s kronikářem města a pomáhá mu shromažďovat podklady pro historické i současné zápisy do obecních kronik.

Dále se svými příspěvky podílí na šíření zdejšího historického a kulturního povědomí v Informačním listu Černošic a chystá se archivovat zapůjčené či získané obrazové a písemné dokumenty.

O své poznatky a zajímavosti se letopisci dělí se širokou veřejností prostřednictvím výstav a přednášek a také na webových stránkách, spravuje svůj facebookový profil na www.facebook.com/letopisciCernosice, kam umisťuje získané informace či fotografie.
Pokud by se chtěl kdokoliv zapojit do naší činnosti či něčím přispět, neváhejte a ozvěte se na: letopisci@mestocernosice.cz nebo kontaktujte některého z našich členů. Předem děkujeme za Vaše ohlasy, podněty a příspěvky.

Černošická společnost letopisecká připravila v listopadu 2015 u příležitosti výročí 900 let první zmínky o Černošicích výstavu ČERNOŠICE V PROMĚNÁCH ČASU, v říjnu 2016 ŽILI MEZI NÁMI aneb ULICÍM DALI JMÉNA, v srpnu 2017 NAŠE SVATBY; podílela se na vydání knihy ČERNOŠICE (Pavla Státníková a kol. - Město Černošice a Pražské Benátky, 2016).