Správní obvody matričních úřadů:

Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení, ve znění pozdějších předpisů, upravuje působnost správních orgánů a výkon státní správy ve věcech matričních. Do matriky se zapisují narození, uzavření manželství, úmrtí a jiné skutečnosti pro zjištění a ověření osobního stavu. Zákon upravuje provádění změn a dodatečných zápisů v matrice, stanoví oznamovací povinnost státních orgánů, správních orgánů a občanů v případech narození, uzavření manželství, úmrtí nebo vzniku jiných skutečností dotýkajících se změn osobního stavu (např. změna příjmení, určení a popření otcovství, osvojení). Zvláštní matrika, vedená Magistrátem města Brna, obsahuje zápisy o narození, uzavření manželství a úmrtí občanů České republiky, k nimž došlo na území cizího státu.

Příslušnými správními orgány ve věcech matričních jsou obecní nebo městské úřady (úřady měst, úřady městských obvodů nebo městských částí, obvodní nebo místní úřady, magistráty) pověřené vedením matrik - matriční úřady.

Podrobnosti o vedení zápisů v matrikách, o způsobu a obsahu matričních zápisů, o vydávání druhopisů matričních dokladů a o nahlížení do matrik, o změně jména nesprávně zapsaného v matrice, jakož i o dalších věcech souvisejících s vedením matrik upravuje vyhláška č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení. Součástí této vyhlášky je PŘÍLOHA, v níž je uveden seznam matričních úřadů v ČR.

- Přehled matričních úřadů a jejich obvodů

Matriční úřad

Obce příslušející k matričnímu obvodu

Městský úřad Černošice Černošice, Vonoklasy