Radnice - nové prostory pro městský úřad

Aktuální informace:

V rámci rekonstrukce stávajícího objektu z 30. let minulého století se zjistily kritické a rozsáhlé konstrukční vady vily Tišnovských v jejích základech, stropech i nosných stěnách přes všechna patra. Přípravné sondy před dvěma roky nemohly většinu těchto vad odhalit. Nejedná se jen o vliv stáří budovy, ale o zásadní chyby při její původní výstavbě v době velké hospodářské krize.

Dle odborného posudku předloženého městu koncem prosince je pro splnění současných norem nutné všechny uvedené konstrukční prvky postavit nově - postupnou výměnou část po části - nebo postavit nově celou budovu (v původní, upravené nebo nové podobě).

V lednu 2017 se situací zabývali radní města a mimořádné jednání vedení města včetně zastupitelů s celým technickým týmem - architekty, projektanty, statiky a rozpočtářem. Jisté bylo, že dojde k navýšení původního rozpočtu (43,6 mil. Kč včetně nové přístavby) a posunu termín dokončení nové radnice. Byly až do dalšího rozhodnutí byly zastaveny stavební práce na rekonstrukci vily, stavba nového objektu zatím pokračovala dála.

Rada města následně rozhodla pokračovat v rekonstrukci stávající budovy. Zpracování nového projektu rekonstrukce vily Tišnovských bylo zadáno společnosti CEDE. V průběhu května 2017 budou zahájeny práce na zesílení statiky budovy.

Dokončení nové radnice očekáváme ve druhém pololetí roku 2018.

Filip Kořínek, starosta

Aktuální podklady:

Zápis technického dozoru a statika ve stavebním deníku - 9. listopadu 2016

Stavebně-technický průzkum - prosinec 2016

Shrnutí zjištění průzkumu - 21. prosince 2016

Návrh statiků na záchranu budovy - 4. ledna 2017, Reccoc

Časový průběh projektu a odhady nákladů dokončení - 4.1.2017, J. Jiránek, OISM

Komentované fotografie zjištěného stavu nosných konstrukcí - 4.1., L. Hrdoušek, TDI

Projektová dokumentace (100 MB, zip)

Projektová dokumentace - aktualizace srpen 2017

radnice

Autor návrhu a vizualizace: Jestico + Whiles

Architektonické návrhy přestavby a přístavby vily Tišnovských (čp. 259) byly poprvé představeny v rámci černošické Mariánské pouti ve dnech 11.-12. srpna 2012 přímo ve vile. Následně byly otištěny v zářijovém čísle IL a představeny na zasedání zastupitelstva v Club Kinu. 17. září proběhla odborná prezentace členům rady města, komise pro investice a strategický rozvoj, vedoucím odborů městského úřadu, vedení městské policie aj., a 11. října pak pro širší veřejnost města. Návrhy prošly podrobným interním posouzením z hlediska splnění zadání, potřeb úřadu, reálnosti rozpočtu apod.

Ve čtvrtek 20. prosince 2012 na svém pravidelném zasedání rozhodlo zastupitelstvo města, že na návrh rady města a potažmo komise pro investice a strategický rozvoj, budou do užšího výběru k dalšímu posuzování vybrány návrhy ateliérů Jestico Whiles a Qarta.

V průběhu února a března proběhla individuální pracovní setkání obou ateliérů s vedoucími pracovníky městského úřadu, vedením města, vedením městské policie a České pošty. Na základě jednání na konci března oba týmy předložily své upravené návrhy (níže). V průběhu jara a léta o věci jednala investiční komise, rada města, zastupitelstvo.

Finální rozhodnutí o výběru vítězného návrhu přijalo zastupitelstvo 10. července 2013, kdy se přiklonilo k návrhu ateliéru Jestico + Whiles.

V lednu 2016 byl dokončen prodej současné budovy Městského úřadu v Riegrově ulici (s čistým výnosem pro město cca 11 milionů Kč). Tím začalo běžet období 2 let, po které je město ve své budově už jen v nájmu za symbolickou 1 Kč.

Stavba byla zahájena koncem léta 2016 po provedení revize a následných finálních úprav projektové dokumentace a po dokončení výběrového řízení na zhotovitele, ve kterém s nejnižší nabídkou zvítězila firma Metall Quatro s.r.o.

Nadále probíhají jednání s Českou poštou s.p. o podpisu smlouvy o smlouvě budoucí nájemní, na základě které mají být v přístavbě vily vybudovány prostory na míru pro novou provozovnu pošty. Na financování této části stavby je v případě potřeby zvažováno přijetí úvěru ve výši cca 10 milionů Kč. (Současně s ČP s.p. jednáme o zpětném odkupu pozemku v ulici Ke Švarcavě, který byl Poště za výhodnou cenu v minulosti převeden pro účely zřízení nové provozovny.)

Po dokončení stavby nové radnice zřejmě přistoupíme k prodeji současného objektu a pozemku Městské policie (očekávaný výnos cca 5-6 mil. Kč).

Předložené architektonické studie (1. kolo)

(1) Architektonický ateliér GRIDO - Peter Sticzay-Gromski

(2) Architekti Projektil

(3) Architektonický ateliér Qarta