Z historie Dolních Mokropes IV.

Dalším zajímavým místem s dlouhou historií je kaplička, v jejíchž prostorách se dnes pořádají výstavy a jiné kulturní akce. Ale ještě donedávna tomu tak nebylo.

Kaplička v MokropsíchNa návrh pana Tomáše Kutila ze dne 17. 3. 1903 byl v obci založen Sbor dobrovolných hasičů a za 800 korun rakouských byla panu Tůmovi zadána stavba hasičské zbrojnice na stříkačku a nářadí. Zbrojnice sloužila hasičům až do roku 1950. Jak se sbor rozrůstal a vybavení modernizovalo, potřeboval více prostoru, a proto se přestěhoval „do většího“. Součástí hasičské zbrojnice byla na její opačné straně otevřená kaplička s dřevěnou sochou sv. Václava v životní velikosti. Podle pamětníků tu stála asi od roku 1903 do roku 1947, kdy se ji rozhodli členové Podpůrného spolku Rozkvět renovovat. Na své místo se však už nevrátila, neboť komunističtí mocipáni si to nepřáli. Socha ležela zabalená
v látce na půdě u Sklenářů až do roku 1988. Až při příležitosti oslav 900. let trvání obce se sv. Václav mohl vrátit na své místo. Zbrojnice po léta sloužila různým účelům a chátrala. Jako poslední ji využívali zahrádkáři, a to jako sklad a prodejnu hnojiv. Až v září 2003 se smutně vyhlížející stavbička dočkala opravy. Při jejím zahájení však neznámý lapka ukradl sochu sv. Václava. Ve zvoničce na střeše kapličky býval zvon, který za 2. světové války zabavili nacisté pro válečné účely. Za peníze z veřejné sbírky byl ve zvonařské dílně Manoušků na Zbraslavi ulit nový 40 kilogramů vážící zvon. Rovněž za peníze z veřejné sbírky zhotovil místní výtvarník Jiří Altman novou sochu sv. Václava. Po skončení opravy kapličky v roce 2006 se tak na své místo vrátili sv. Václav i zvon. Stalo se tak 27. října v předvečer Dne vzniku samostatného Československa. Svěcení vykonal jáhen Michal z řevnické farnosti. A tak se znovu můžeme těšit z tichého, zasněženého vánočního večera, kterým se nese velebný hlas zvonu jako za časů našich pra pra prababiček. Před kapličkou stojí litinový kříž s letopočtem 1888, na okraji parčíku je pomník obětí 1. a 2. světovéválky, postavený v roce 1933. Malý zvon (umíráček) je ve zvoničce márnice na hřbitově.

Za tuto stránku odpovídá P. Blaženín