Připojování pozemních komunikací navzájem a sousedních nemovitostí na pozemní komunikace
Žádost o povolení připojování pozemních komunikací podává ten, v jehož zájmu nebo kvůli jehož činnosti má být povolení o připojování pozemních komunikací povoleno.
Postup a podmínky pro vyřízení žádosti:
K připojování pozemních komunikací, je třeba povolení příslušného silničního správního úřadu. Příslušný silniční správní úřad si před vydáním povolení :
- o připojení dálnice, silnice nebo místní komunikace k jiné pozemní komunikaci, o úpravě takového připojení nebo o jeho zrušení vyžádá předchozí souhlas vlastníka pozemní komunikace vyšší kategorie nebo třídy,
- o připojení sousední nemovitosti k dálnici, silnici nebo místní komunikaci, o úpravě takového připojení nebo jeho zrušení vyžádá předchozí souhlas vlastníka dotčené pozemní komunikace, a jedná-li se o dálnici nebo rychlostní silnici též předchozí souhlas Ministerstva vnitra, v ostatních případech předchozí souhlas příslušného orgánu Policie České republiky.
Postup:
Příslušný silniční správní úřad žádost a přiložené doklady posoudí, podle potřeby si vyžádá souhlas:
- vlastníka dotčené pozemní komunikace,
- Ministerstva vnitra, jde-li o dálnici a rychlostní silnici, v ostatních případech souhlas příslušného orgánu Policie České republiky,
a vydá rozhodnutí o povolení k připojování pozemních komunikací nebo rozhodnutí o zamítnutí žádosti.
Formuláře, doklady, náležitosti:
Žádost o povolení připojování pozemních komunikací podle § 10 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, obsahuje :
- přesné určení místa (staničení) místa napojení pozemních komunikací,
- projektová dokumentace požadovaného napojení pozemních komunikací, včetně zakreslení rozhledových trojúhelníků, zpracovaná autorizovaným inženýrem pro dopravní stavby
- vyjádření vlastníka (správce) pozemní komunikace (u připojení sousední nemovitosti) nebo vlastníka (správce) pozemní komunikace vyšší kategorie (u připojení pozemních komunikací navzájem),
- vyjádření příslušného orgánu Policie ČR,
- výpis z katastru nemovitostí, doložení vlastnického vztahu k dotčenému pozemku.
Žádost naleznete zde
Správní a jiné poplatky a způsob jejich uhrazení:
Za vydání rozhodnutí silničního správního úřadu o povolení připojování pozemních komunikací se vybírají poplatky dle položky 36 zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů ve výši 500,- Kč.
Lhůty pro vyřízení:
Žádost o povolení zvláštního užívání pozemních komunikací se doručí příslušnému silničnímu správnímu úřadu nejpozději 30 dní před dnem zahájení.
Účastníci řízení:
Žadatel, vlastník (správce) pozemní komunikace.
Opravné prostředky a jejich uplatnění:
Odvolání proti rozhodnutí příslušných silničních správních úřadů se podává do 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí k úřadu, který napadené rozhodnutí vydal.
Sankce a způsob jejich uplatnění v případě nedodržení předepsaných povinností:
Za neoprávněné zřízení, pozměnění nebo zrušení sjezdu nebo nájezdu může být uložena pokuta dle § 42 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, do výše 300 000,- Kč.
Kdy, s kým a kde situaci řešit:
pondělí a středa 8:00 - 17:00 hodin
úterý, čtvrtek a pátek 8:00 - 12:00 hodin
Podskalská 19, Praha 2, odbor stavební úřad – oddělení dopravy a správy komunikací, 1. patro budovy
Za tuto stránku odpovídá P. Pelešková