Železniční most

Na této podstránce Vám představujeme historický železniční most přes řeku Berounku - a záměr využití části konstrukce mostu ve veřejném prostoru v Černošicích poté, co bude v rámci rekonstrukce trati Praha - Beroun (odhad dokončení v roce 2028) nahrazen novým.

Mokropeský železniční most přes Berounku

Nejdříve něco o historii mostu v Mokropsech:

Předchůdcem dnešního mostu byl příhradový most s jednou kolejí, který zde stál od roku 1872 do roku 1912, kdy byl nahrazen novým, dvojkolejným, a přemístěn do Blanska - viz tento článek

Zajímavostí je, že vlaková doprava byla při zprovoznění nového mostu údajně přerušena jen na dva dny.

Historické fotografie ze stavby dnešního mostu:

lavice pro mostmostmostmostmost

Informace o mokropeském železničním mostu na Wikipedii

...jeho současný vzhled...

most most

Výkres současného mostu (636.54 kB)

... a jakým mostem má být nahrazen:

Projekt optimalizace trati Praha - Beroun počítá se stavbou nového mostu, jehož konstrukce bude původní most částečně připomínat; na žádost vedení města Černošice bude provedena také v červenohnědé barvě (narozdíl od standardní modré, již Správa železnic jinak používá).

Návrh nového mostu (Správa železnic / SUDOP Praha) - most - podélně a půdorys (1004.91 kB)

nový most

Pro historický most hledáme i budoucnost

V roce 2022 se historii, a především myšlence zachovat most i pro budoucnost věnovala kulturně-společenská akce organizovaná (na státní svátek 28. září) městským fotografem Petrem Kubínem (s finanční grantovou podporou města Černošice a Fondu Černošice).

happening

V listopadu 2022 město Černošice vyhlásilo semestrální studentskou soutěž o návrh  pro studenty architektury (nejen) na Fakultě stavební ČVUT:

strana 1 strana 2 strana 3 ČVUT

(Foto: za ČVUT doc. K. Hájek (vlevo) a prof. T. Šenberger (vpravo), mezi nimi M. Kotásek, tajemník soutěže a spolupracovník města Černošice.)

V prosinci 2022 také vyšel rozsáhlý text v místním zpravodaji obce Všenory:

most 1 most 2

V prosinci 2022 se téma zachování historického mostu pro budoucí generace propsalo i do městských novoročních přání:

PF1 PF2

V červnu proběhla prezentace 12 studentských návrhů na budoucí využití (části) mostu:

sborník

sborník studentských návrhů (13.75 MB)

Sestřih z prezentace návrhů 16. června 2023 v městkém sále v Černošicích:

Tuto stránku vytvořil Filip Kořínek

Naši polští přátelé