Výdej údajů z evidence obyvatel

Evidence obyvatel je vedena v informačním systému a obsahuje zákonem stanovené údaje

• o státních občanech České republiky,
  • osobách, které pozbyly státní občanství České republiky,
  • cizincích, kteří jsou matkou, otcem, popř. jiným zákonným zástupcem, manžele, registrovaným partnerem nebo dítětem občana

Kdo může žádost podat

Žádost může podat obyvatel starší 15 let (do té doby může o poskytnutí údajů žádat jeho zákonný zástupce). Údaj o osvojení může být poskytnut obyvateli Ministerstvem vnitra až po dovršení věku 18 let do vlastních rukou.

Ministerstvo vnitra, krajský úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo ohlašovna poskytuje na žádost obyvatele staršího 15 let údaje z evidence obyvatel, které jsou vedeny k jeho osobě a k osobě blízké. Osoba blízká se pro účely tohoto zákona rozumí otec, matka, prarodiče, sourozenec, dítě, vnuk, manžel nebo partner. Osobě blízké se sdělují pouze informace o datu a místu úmrtí, na základě zákona o evidenci obyvatel. Žádost se podává buď na základě tiskopisu "Žádost o poskytnutí údajů z informačního systému" nebo písemné žádosti, která musí obsahovat jméno, příjmení, rodné příjmení, rodné číslo, adresu pobytu, číslo občanského průkazu nebo cestovního dokladu, průkazu o povolení k pobytu pro cizince anebo průkazu povolení k pobytu azylanta. Žádost obyvatel opatří úředně ověřeným podpisem. Povinnost úředního ověření podpisu neplatí, pokud obyvatel podepíše žádost před orgánem příslušným k poskytování údajů.

Poplatky

Obyvatel za poskytnutí údajů z informačního systému evidence obyvatel zaplatí správní poplatek ve výši 50 Kč za každou započatou stranu.

Kde situaci řešit:

Podskalská 19, Praha 2, správní odbor, 1.patro
Karlštejnská 259, Černošice, správní odbor

a případně také na všech ohlašovnách v ČR

Za tuto stránku odpovídá Marcela Růžičková