Z historie Dolních Mokropes

Nemalou úlohu v historii bývalé samostatné obce Dolní Mokropsy hrály různé společenské, kulturní a sportovní organizace.

Jako první v obci a na zbraslavském okrese založil před rokem 1848 pokrokový sedlák Karel Zdeborský (1822 – 1875) rolnický spolek „Přemysl pod Kazínem“. Byl jeho vůdcem a organizátorem. Příslušníci spolku si říkali „Bandaleria“– Selská jízda. Zúčastňovali se všech akcí, při kterých mohli projevit své národnostní smýšlení jako protest proti rakousko-uherskému útisku. Musel to být krásný pohled na urostlé selské synky ve stejnokrojích na koních a dívky a ženy v národních krojích na vyzdobených selských vozech. Spolek měl také prapor od neznámého autora, který vymaloval v roce 1845. Na modrém poli byl zobrazen ve štítu český lev a nad ním česká královská koruna. Problematický byl jeho rozměr 2 x 5 metrů. S touto korouhví táhli sedláci z Mokropes a Zbraslavi v červenci 1848 na pomoc bojující Praze. Došli na smíchovskou silnici, kde je rozprášili Windisgrätzovi husaři. Korouhev zachránili jen tím, že ji rychle schovali do slámy zásobovacího vozu. Ale podle jiného vyprávění se sedláci, čím byli blíž Praze, stále častěji zastavovali u kraje silnice a pojídali buchty, které jim na cestu napekly panímámy. Ač bylo odpoledne, zastavili v Chuchli na nocleh. Spali ve stodole. V noci nějaký vtipálek vykřiknul „Husaři jedou“ a rázem všichni ve strašném zmatku a spěchu utíkali k domovu. Prý z toho byla strašná ostuda a posměch na mnoho let. Jaká je pravda, nám již nikdo nepoví. Za Bachova absolutismu v roce 1859 byly všechny spolky úředně rozpuštěny. Korouhev zůstala u předsedy a praporečníka Karla Zdeborského, nevhodně uložena na půdě hotelu Libuš, kde na ní hodovaly myši. Pak byla na statku Jana Dlouhého, který ji nechal opravit, a když byl v Mokropsech založen v roce 1920 Sokol, tak mu ji daroval. A znovu byl problém s jejím rozměrem. Znovu byla uložena, pravděpodobně v hostinci u Pokorných. Na světlo světa jí pomohla za první republiky agrární strana. Sokol ji obnovené Selské jízdě vrátil na slavnosti 22. 8. 1937. A tam stopa končí. Další zmínka o korouhvi chybí. Usedlost pana Zdeborského tvořil hotel Libuš, zeď zahrady se táhla až k dnešní Srbské ulici a dolů k hasičárně a Masopustnímu náměstí, kde byly hospodářské budovy. Na hlavní budově byla umístěna pamětní deska s nápisem: Karel Zdeborský‚ zakladatel a první předseda rolnického spolku Přemysl pod Kazínem v Dolních Mokropsích, narozen 22. 1. 1822, zemřel 5. 1. 1875.

Ženy v krojích

Ženy v národních krojích na vyzdobených selských vozec

Starobylá korouhev

Na slavnosti pořádané 22. 8. 1937 předala Tělocvičná jednota Sokol Dolní Mokropsy starobylou korouhev zpět Selské jízdě okrsku Zbraslav