Kronika a Černošická společnost letopisecká

Kronika města Černošic

Novodobá historie města je zaznamenávána v kronice, kterou od roku 2017 vede Ing. Hana Štefková. Kronikářka úzce spolupracuje s Černošickou společností letopiseckou, která jí pomáhá se sběrem historických dat a pramenů, pořádá tematické výstavy aj.

Kronika a knihy o historii Černošic jsou k zapůjčení v městské knihovně, případně v kanceláři referentů kultury v Černošicích.

Kontakt na kronikářku: kronika@mestocernosice.cz

Černošická Společnost Letopisecká facebook

logo

Obraz našeho města, jeho dávná i novodobá historie, život zdejší komunity a paměť místa i jeho obyvatel, to vše v sobě pojí Černošická Společnost Letopisecká (ČeSpoLet).
Její vznik schválilo na svém zasedání v květnu 2015 černošické zastupitelstvo. Mezi členy ČeSpoLetu byli jmenováni a v následujících letech se zapojili do činnosti (abecedně): Vladimír Dousek, Jiří Hasák, Renata Horešovská, Petr Hrala, Dana Hronková (1930-2022), Zdeňka Knězů, Alexandr Kobranov, Milena Křížová (1936-2017), Petr Kubín, Ivan Látal, Věra Lešetická, Jana Paďouková, Hubert Poul, Jan Prskavec, Káťa Slováčková, Otakar Štanc, Hana Štefková (kronikářka) a Simona Kysilková Šnajperková (předsedkyně).
Jednotliví letopisci jsou lidé rozličných zájmů i věkové kategorie, kteří mají společné, že jim není lhostejné místo, kde bydlí, jeho historie, významní obyvatelé, budovy a další zdejší fenomény.
ČeSpoLet se svojí činností připojuje k tradici podobných uskupení, která jsou živá v okolních obcích (Všenory, Řevnice, Radotín). Společnost spolupracuje s kronikářkou města a pomáhá jí shromažďovat podklady pro historické i současné zápisy do obecních kronik.
Dále se svými příspěvky podílí na šíření zdejšího historického a kulturního povědomí v Informačním listu Černošice a archivuje zapůjčené či získané obrazové a písemné dokumenty. Disponuje materiály paní Mileny Křížové, která je nezištně dlouhá léta shromažďovala (autorka desítek článků v Informačním listu Černošice).
O své poznatky a zajímavosti se letopisci dělí se širokou veřejností prostřednictvím výstav a přednášek a také na webových stránkách, spravují svůj facebookový profil, kam umisťují získané informace či fotografie.
Pokud by se chtěl kdokoliv zapojit do naší činnosti či něčím přispět, neváhejte a ozvěte se na: letopisci@mestocernosice.cz nebo kontaktujte některého z našich členů. Předem děkujeme za Vaše ohlasy, podněty a příspěvky.
  • PRAŽSKÁ OSUDOVOST (promítání filmu kameramana Vladimíra Douska)
  • ČERNOŠICE & RADOTÍN VE FILMU, projekce ve spolupráci s Letopiseckou komisí Radotín
  • spolupráce na vydání knihy LETNÍ REZIDENCE PRAŽANŮ, ČERNOŠICE A VILOVÁ ARCHITEKTURA 19. A 20. STOLETÍ (Šárka Koukalová, ed. - Národní památkový ústav, 2022)
  • komentovaná prohlídka Státního oblastního archivu Praha-venkov v Dobřichovicích