Ověření podpisu nebo kopie listiny
- Kdo a za jakých podmínek
- Kam se obrátit
- Co musíte předložit
- Poplatky
- Lhůty pro vyřízení
- Další účastníci
Doporučené je objednání přes webovou aplikaci
Vidimací se ověřuje, že opis nebo kopie (vidimovaná listina) se doslova shoduje s předloženou listinou. Legalizací se ověřuje, že žadatel listinu před ověřující osobou vlastnoručně podepsal nebo podpis na listině uznal za vlastní. Vidimací a legalizací se nepotvrzuje správnost ani pravdivost údajů uvedených na listině ani jejich soulad s právními předpisy. Úřad za obsah listin neodpovídá.
Kdo a za jakých podmínek
Vidimace ( ověření listiny) se provádí na žádost. Vidimovanou listinu ( fotokopii ) pořizuje žadatel na své náklady. (§ 6 odst. 3 zákona o ověřování). Legalizace se provádí na žádost ( § 10 odst. 3 zákona o ověřování )
Vidimace se neprovede v případech stanovených v § 9 zákona o ověřování.
Legalizace se neprovede v případech stanovených v § 13 zákona o ověřování.
Kam se obrátit
Musíte navštívit příslušný úřad a předložit ověřující osobě vidimovanou listinu nebo listinu, na níž má být legalizován podpis. Vidimaci a legalizaci provádí kterýkoliv krajský úřad (Magistrát hl. m. Prahy) anebo kterýkoliv matriční úřad nebo obecní úřad, který není matričním úřadem, ale je stanoven k provádění vidimace a legalizace vyhláškou č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu, kterou se provádí zákon o ověřování.
Co musíte předložit
Žadatel o legalizaci předloží k prokázání své totožnosti platný (§ 18 zákona o ověřování)
-
občanský průkaz nebo cestovní doklad, jde-li o státního občana České republiky
-
cestovní doklad, průkaz totožnosti občana členského státu Evropské unie, smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace nebo doklad opravňující k pobytu na území České republiky podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince, nebo
-
identifikační průkaz vydaný Ministerstvem zahraničních věcí podle zvláštního právního předpisu, jde-li o osobu požívající výsad a imunit podle mezinárodního práva.
Vidimace se na vidimované listině nebo na listu pevně s ní spojeném vyznačí ověřovací doložkou a otiskem úředního razítka.
Legalizace se na listině nebo na listu pevně s ní spojeném vyznačí ověřovací doložkou a otiskem úředního razítka.
Poplatky
Správní poplatek za vidimaci každé stránky vidimované listiny (za každou i započatou stránku formátu A4 a menší, má-li vidimovaná listina stránku větší než formát A4 vybírá se správní poplatek násobkem podle počtu A4 obsažených ve formátu vidimované listiny) činí 30 Kč.
Správní poplatek za legalizaci každého podpisu na listině činí 50 Kč.
Správní poplatky stanovuje položka 4 a 5 sazebníku zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích.
Lhůty pro vyřízení
Je-li správní orgán požádán o ověření (vidimaci a legalizaci) a jsou-li splněny předpoklady k provedení požadovaného úkonu, správní orgán tento úkon bez dalšího provede (§ 155 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Další účastníci
Nemůže-li žadatel číst nebo psát, provede se legalizace za účasti dvou svědků (§ 10 odst. 5 zákona o ověřování).
Za tuto stránku odpovídá Marcela Růžičková