Mariánská pouť
V roce 2024 se Mariánská pouť koná 17. a 18. srpna
Pohodová letní atmosféra zavládne letos na Mariánské pouti. Postará se o to mimo jiné i úspěšná revivalová kapela legendární švédské čtveřice ABBA. Do Černošic přiveze její nestárnoucí hity tribute band ABBAcz. Zakládají si nejen na perfektním provedení hudby a na dokonalém nastudování jednotlivých partů a aranží, ale také na originálních kostýmech a taneční choreografii. Kdo má rád něco rockovějšího, jistě si nenechá ujít nedělní vystoupení kapely B.Lues s Bohoušem Josefem. Bohouš Josef je sice legenda české muzikálové scény, který má na kontě účinkování ve více než dvacítce muzikálů jako je Jesus Christ Superstar, Hamlet či Kleopatra, tentokrát se ale představí s muzikantskou partou hrající skladby Toma Pettyho, Dire Straits, Pink Floyd, Pink a další cover verze známých songů v originálním podání. Během soboty a neděle se na pódiu vystřídají i další skvělí hudebníci, namátkou Irena Budweiserová s kapelou, Vláďa Dvořák, Petr Váňa a další. Chybět nebude divadlo a výtvarné dílny pro nejmenší. Představí se i domácí umělci, například tanečníci z Pramínku.
Tradiční výstava Černošické společnosti letopisecké o Černošicích se konaná v komunitním centru Mana naproti kostelu během Mariánské poutě. Zahájení proběhne v pátek 16. srpna od 18:00, po zbylé dva dny bude otevřeno od 10 do 18h. Tentokrát expozice představí obsáhlou historii železnice u nás, obou zastávek a především Mokropeského mostu, jak ji dokázal shromáždit s bohatou obrazovou dokumentací badatel ze záliby Zdeněk Hrdina. Podařilo se spojit historii i s výhledem do budoucnosti a přizvat k expozici investora zásadní rekonstrukce zdejší dráhy, připravované do nejbližších let. Ta se zde dotkne prakticky všeho kolem kolejí. Vedení Správy železnic odpovědné za plánovaná řešení přiveze na zahájení brýle s virtuální realitou projektů, které sem chystá i s výkladem obeznámeného zástupce. Tak příkladně návštěvníci budou mít příležitost po celou dobu trvání výstavy si plasticky prohlédnout zapuštěnou galerii, do té se schová hlavní silnice, aby se mimoúrovňově vyhnula dráze pod novým viaduktem u Penny, širší podchod do ulice Kazínské, kde nás čeká zrušení přejezdů apod. Výstavu doprovodí i krátká poetická filmová projekce Ivana Látala proložená vzpomínkami osobností a jejich klíčové zážitky spojené s vlaky. Organizátorem výstavy je Petr Kubín ve spolupráci s grafikem Davidem Cíglerem, manželi Fiřstovými a městem Černošice.
Na pouti zakoupíte výroční pouťovou placku, novou knihu vzpomínek i černošické oplatky
Dvoudenní jarmark, který je vždy součástí černošické pouti, nabídne také letos nejen dobroty místních podniků jako je Club Kino či Bolleta, ale i výrobky místních šikulů. A chybět nebude ani stánek, kde si budete moci zakoupit černošické upomínkové předměty. Kromě hrnečku s motivem zdejšího kostela letos bude premiérově k dostání i pouťová placka, která bude vydávána každý rok s aktuálním logem. Ve stánku u kostela si budete moci zakoupit i originální černošické oplatky. Jejich koupí přispějete na pořízení nových varhan pro zdejší svatostánek.
K dostání bude i nová kniha vzpomínek s fotografiemi z dávné i nedávné minulosti Černošic. Knihu Sousedské vzpomínání vydal ČeSpoLet ve spolupráci s městem. Knihu lze zakoupit za 250 Kč během Mariánské pouti, nebo objednat na letopisci@mestocernosice.cz. .
Podrobný progam najdete ZDE
Jaký program je letos připraven pro nejmenší? Čtěte ZDE
Rozhovor s Bohoušem Josefem ZDE
Tradiční výstava letos připomene zdejší železnici. Plakát ZDE
2023 | 2022 | |
2021 | 2020 | 2019 |
2018 | 2017 | 2016 |
2015 | 2014 | 2013 |
Myšlenka obnovení Mariánské pouti v Černošicích se zrodila již krátce po revoluci v roce 1990. U její obnovy stála tehdy šermířská skupina Alotrium, Petr Řehoř a Otakar Štanc.
Poutě jsou obecně církevní slavnosti, které se konají k uctění památky světce, jemuž je zasvěcen místní kostel či kaple. V případě Černošic jde o kostel Nanebevzetí Panny Marie. Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je v některých křesťanských církvích nejdůležitější mariánský svátek, který se slaví 15. srpna.
Řekne-li se slovo pouť, mnozí si představí už jen atrakce pro děti, kolotoče nebo jarmareční stánky. Hlavní rozměr pouti je však především duchovní. Odpradávna lidé všech náboženství putovali na svá posvátná místa. Původně křesťané navštěvovali především místa spojená se životem Ježíše Krista. V Evropě však vzniklo více významných poutních míst – např. Řím, Santiago de Compostela nebo anglický Walsingham. Také v České republice se nachází stovky poutních míst: Nám nejbližší je příbramská Svatá hora, Skalka u Mníšku pod Brdy a další. Jejich podrobný seznam je možné nalézt na stránkách cirkevnituristika.cz.