Výdej tiskopisů receptů/žádanek na omamné látky

01. Pojmenování (název) životní situace

Výdej opiátových tiskopisů (recepty/žádanky)

02. Základní informace k životní situaci

Některé návykové látky musí být dle zákona předepisovány na recept s modrým pruhem. Barevný tiskopis upozorňuje lékaře, lékárníka i pacienta na to, že jsou předepsány vysoce účinné látky, jejichž evidence a použití je pod přísným dohledem.

Každý opiátový tiskopis má navíc vlastní identifikaci, která je dlouhodobě evidována, a to od převzetí lékaře na obecním úřadě, přes předepisování, až po výdej v lékárně. Ztráta nebo odcizení nevyplněného lékařského předpisu s modrým pruhem se musí oznámit příslušnému obecnímu úřadu a současně i Policii České republiky.

Dle zákona č. 167/98 Sb. o návykových látkách a změně některých dalších zákonů je stanoveno, že recepty a žádanky s modrým pruhem jsou přísně zúčtovatelné tiskopisy, které vydávají pouze obecní úřady obcí s rozšířenou působností výhradně do vlastních rukou oprávněné fyzické osoby. Vydávání těchto tiskopisů zajišťuje Odbor sociálních věcí a zdravotnictví.

03. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Fyzické nebo právnické osoby oprávněné k výkonu odborných zdravotnických a veterinárních činností.

04. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Příjemce tiskopisů musí prokázat svoji totožnost, předložit aktuální rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytování zdravotnických služeb s vyznačenou právní mocí a písemnou objednávku.

V případě, že si nemůže tiskopisy vyzvednout přímo oprávněná osoba, je třeba, aby oprávněná osoby vystavila plnou moc pro přebírajícího. U právnických osob se musí jednat o osobu oprávněnou, která své oprávnění, pokud se nebude jednat o statutárního, prokáže písemnou plnou mocí podepsanou statutárním zástupcem (popř. zástupci) dle zápisu v rejstříku PO.

05. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Kontaktovat pracovníky odboru sociálních věcí, úsek sociální práce a sociálních služeb,  s předepsanými tiskopisy.

06. Na které instituci životní situaci řešit

Městský úřad Černošice, Odbor sociálních věcí, zdravotnictví a školství, Podskalská 12, 120 00 Praha 2.

07. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Mgr. Štěpánka Boková, přízemí, č. dveří 005

08. Jaké doklady je nutné mít s sebou

- vyplněná písemná objednávka,

- doklady o zaplacení počtu bloků tiskopisů s modrým pruhem dle objednávky a platné ceny,

- oprávnění k odběru, tj. kopie (kompletní) aktuálního ROZHODNUTÍ O UDĚLENÍ OPRÁVNĚNÍ K POSKYTOVÁNÍ ZDRAVOTNÍCH SLUŽEB s vyznačenou právní mocí a nebo s doložkou o konverzi v případě elektronické podoby tohoto rozhodnutí, popř. zřizovací listinu příspěvkové organizace nebo oprávnění k výkonu odborných veterinárních činností,

- občanský průkaz osoby určené k vyzvednutí (oprávněné/zplnomocněné),

- případně plná moc či pověření udělené statutárním orgánem právnické osoby nebo udělení podnikající fyzickou osobou pro osobu určenou k objednávání a vyzvednutí (viz formulář plné moci pro FO/PO).

09. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Vzory tiskopisů:

- Objednávka opiátových tiskopisů

- Plná moc (FO)

- Plná moc (PO)

10. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Za 1 blok receptů (25 kusů) s modrým pruhem je vybírán poplatek 32 Kč.

Za 1 blok žádanek (25 kusů) s modrým pruhem je vybírán poplatek 39 Kč.

11. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Vyřízení objednávky dle dohody

12. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

žádné