Chcete dotaci na výměnu starého kotle za nový a čistší?

Středočeský kraj ve spolupráci s MInisterstvem životního prostředí připravuje dotační program pro domácnosti. Vyjádřete předběžně svůj zájem již nyní!

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Středočeským krajem vyhlásí v průběhu června 2013 program na výměnu starých kotlů, tzv. “kotlíkové dotace“. Cílem společného dotačního programu je snížit znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů, tzv. lokálních topenišť, kde lidé často spalují nekvalitní paliva a odpady. Podobný dotační program již více jak rok funguje v Moravskoslezském kraji.

V současné době je na území Středočeského kraje podle výsledků sčítání lidí, domů a bytů z roku 2011 provozováno cca 115 870 kotlů na tuhá paliva (uhlí, koks, uhelné brikety nebo dřevo). Množstvím emisí všech hlavních škodlivin z mobilních zdrojů kraj vykazuje nejvyšší úroveň v ČR.

Pro mnoho obyvatel Středočeského kraje není přijatelný přechod na ekologičtější druh vytápění (např. plyn, elektřinu) z důvodu neustále rostoucích životních nákladů. Dotační program se zaměřuje právě na tuto část obyvatelstva a měl by být impulsem k výměně ručně plněných kotlů za nízkoemisní plně automatické kotle.

Dotace má činit 50% pořizovací ceny nového kotle, maximálně 40 tis. Kč. Stanovení částky zhruba vychází z rozdílu mezi pořizovací cenou za moderní nízkoemisní automatický kotel a cenou za běžný, technologicky zastaralý odhořívací nebo prohořívací kotel.

Nový kotel na uhlí, biomasu nebo jejich kombinaci s plně automatickým plněním musí splňovat minimálně podmínky emisní třídy 3 evropské normy pro kotle pro ústřední vytápění (ČSN EN 303-5), s max. výkonem 50 kWt a nesmí umožňovat ruční přikládání. Ceny takovýchto kotlů se obvykle pohybují v úrovni od 70-80 tis. Kč.

Podrobné informace o programu budou zveřejněny na webových stránkách Středočeského kraje (www.kr-stredocesky.cz) a Ministerstva životního prostředí (www.mzp.cz).

Středočeský kraj v současné době provádí rámcový průzkum zájmu u využití této dotace mezi občany. Pokud byste mohli mít zájem, prosím napište nejpozději 4. června krátký email s uvedením svého jména a názvu obce pověřené pracovnici krajského úřadu paní Hamzové – hamzova@kr-s.cz. Účast v anketě není podmínkou budoucí žádosti, jen vítanou pomocí při správném nastavení programu.

Město Černošice coby obec s rozšířenou působností pro okres Praha-západ, zodpovědná i za státní správu v oblasti životního prostředí, ohlášenou iniciativu MŽP a Středočeského kraje velmi vítá a doporučuje občanům všech obcí této příležitosti využít ke snížení znečištění ovzduší a k modernizaci svého topného systému.

Martina Chauturová, Úsek projektového řízení a komunikace
Filip Kořínek, starosta Města Černošice