K petici za zachování topolové aleje

K petici za zachování topolové aleje

Na internetu se podepisuje petice, která začíná slovy „Vážený pane starosto, nesouhlasíme s připravovaným úplným vykácením topolové aleje na levém břehu Berounky z Černošic do Radotína“. Rád bych zde zdůraznil, že žádné rozhodnutí o plošném vykácení aleje nebylo a nebude, a ani nemůže být, městem učiněno.

Ve vlastnictví města je jen 30 z celkového počtu 204 stromů, jimiž se zabýval dendrologický průzkum, který jsme s ohledem na bezpečnost veřejné cesty kolem řeky nechali zpracovat. Podle něj bylo 7 městských stromů v havarijním stavu a město mělo povinnost je s ohledem na bezpečnost pokácet. Pokáceny musely být i další tři, které se zlomily či polámaly na konci července. Na ostatních 20 městských stromů, z nichž 18 je v nestabilním stavu a podle posudku bude rovněž nutné je pokácet (po konci vegetačního období) a jen 2 by bylo možné radikálním prořezem zachovat, jsme podali žádost o rozhodnutí na příslušný orgán státní správy - Odbor životního prostředí. Současně jsme kopii posudku poslali všem dalším majitelům pozemků, na kterých se nachází zbylých 174 stromů (z toho 12 havarijních, 82 nestabilních a 80 neperspektivních – bohužel žádný zdravý), a to s výzvou k přijetí náležitých opatření k zajištění bezpečnosti. Největší počet stromů patří Povodí Vltavy s.p.. V samotné aleji mezi chatovou osadou a Radotínem patří městu nyní už jen 4 stromy. O osudu celé aleje není ani zdaleka rozhodnuto a není v rukou města.

Rád bych všechny ujistil, že vedení města chápe obavy o osud stromů i o krajinný ráz našeho okolí - stejně jako o bezpečnost. O topolové aleji jednalo opakovaně zastupitelstvo i rada. Kromě řešení aktuálního ohrožení lidského zdraví a životů v topolové aleji bylo také rozhodnuto nechat s předstihem zpracovat návrh obnovy aleje, abychom znali žádoucí cílový stav, vhodné typy stromů k nahrazení stávajících – ať už se k němu dojde postupně v průběhu více let nebo jednorázově. Neměl by se dalším generacím připravit stejný problém, který se kvůli zcela nevhodné výsadbě v šedesátých letech minulého století musí řešit nyní.

Cílem musí být zachování či rychlé obnovení krajinného rázu a atraktivního vzhledu této části našeho města. Budeme se snažit na základě rozhodnutí státních orgánů a v koordinaci s majiteli ostatních dotčených pozemků pracovat na tom, aby se to co nejdříve povedlo.

Za vedení města, Filip Kořínek

Datum vložení: 31. 8. 2015 0:00