Úspora půl milionu díky nákupu elektřiny a plynu na pražské burze

Černošice měly úspěšnou premiéru na pražské komoditní burze – půl milion úspor mají v kapse

4. 1. 2016 v Černošicích

Město Černošice

Černošice měly úspěšnou premiéru na pražské komoditní burze – půl milion úspor mají v kapse

Město Černošice již několik let nakupuje elektřinu i zemní plyn na burze. Také někdy využívá elektronické aukce, například na soutěže některých stavebních zakázek, svozu odpadů nebo nákupu pojištění. Koncem roku ale přesto mělo v něčem premiéru, a to velmi úspěšnou, poprvé využilo pražskou komoditní burzu Power Exchange Central Europe (PXE).

V předchozích letech Černošice nakupovaly na Českomoravské komoditní burze Kladno. Přestože byly s výslednými cenami a dosaženými úsporami spokojeny, jisté výhrady měly k omezené transparentnosti procesu. Kladenská burza například neposkytuje informace o tom, kteří dodavatelé na ní obchodují, kolik se jich dané aukce zúčastnilo. „Naše rozhodnutí paradoxně urychlila snaha kladenské burzy jejich pražského konkurenta kritizovat. Sehnali jsme si reference a prostudovali podmínky, a rozhodli jsme se pražské burze dát šanci. Vše bylo korektní. S průběhem i výsledkem jsme opravdu spokojeni.“, uvedl starosta Černošic F. Kořínek (Věci černošické).

PXE, která je dceřinou společností Burzy cenných papírů Praha (BCPP) a od kladenské burzy se liší přímým napojením na velkoobchodní trh s energiemi, začala své služby kromě velkoobchodníků nabízet také městům a firmám coby koncovým odběratelům zhruba před rokem. Počet měst, která ji dosud využila, zatím není vysoký, ale jsou mezi nimi vedle Černošic například Praha, Brno a Karlovy Vary.

Černošice na PXE nakoupily na rok 2016 úspěšně jak elektrickou energii, tak zemní plyn. Město vystupovalo jako centrální zadavatel, když se pod jeho jménem současně kupovala energie i pro další partnery v regionu – pro město Řevnice, pro obce Všenory, Lety, Srbsko a Hlásná Třebaň, pro jimi zřízené organizace a některé další subjekty.

Celkem šlo o nákup 3 210 MWh elektřiny a 3 465 MWh plynu. S nejlepší nabídkou ze sedmi účastníků se dodavatelem elektřiny stala společnost Amper Market, a.s., s cenou 828,- Kč/MWh. Sdružená města a obce díky aukci uspořily oproti loňské ceně 1 010 Kč/MWh více než 584 tis. Kč, což je cca -18 %. Dodavatelem plynu se ze čtyř soutěžících stala společnost BOHEMIA ENERGY entity, s.r.o., s nabídnutou cenou 513,- Kč/MWh. Uspořená částka oproti loňské ceně 709 Kč/MWh za maloodběr a 721 Kč/MWh za velkoodběr činí téměř 680 tis. Kč, což představuje zhruba 28 % úsporu.

Samotné Černošice uspořily téměř 184 tis. Kč za dodávku elektřiny a 285 tis. Kč za plyn a blízké město Řevnice 83 tis. Kč za elektřinu a 235 tis. Kč za plyn.

Kontaktní osoby (město Černošice):

- Filip Kořínek, starosta, Tel. 604 851 754, email filip.korinek@mestocernosice.cz

- Pavla Hoppová, odbor investic a správy majetku, pavla.hoppova@mestocernosice.cz

Další informace: Burza PXE: www.pxe.cz + www.pxeaukce.cz

Město:        www.mestocernosice.cz